ماشین آلات حفاری و معدنی

ابزار حفاری اکتشافی و استخراجی

TD Logo-Small
شرکت تکنی دریل (Technidrill) فرانسه یکی از تولید کنندگان با کیفیت سرمته ها، رادها و کوربارل جهت مغزه گیری به شیوه های وایرلاین و متریک بوده و نیز سازنده انواع رادهای سیستم نمونه برداری پودری (RC) و تامین کننده چکش ها و سرمته های این سیستم می باشد. تکنی دریل همچنین تولید کننده انواع رادهای سیستم حفاری DTH و روتاری با مته های سه پر، مته های مخروطی (Tricone) و مته های پی دی سی (PDC)  و غیره می باشد که در اکتشاف و استخراج معادن، عملیات ژئوتکنیک، حفر تونل، حفر چاه های آب، حفاری در فونداسیون ها، عملیات میخکوبی و نیلینگ و غیره کاربرد دارند.

شرکت مشاورین تجهیزات دوار چرخ پارسی به عنوان نماینده انحصاری شرکت تکنی دریل در ایران آماده ارائه کلیه محصولات این شرکت بدون واسطه و با هزینه های مناسب به کلیه شرکت های حفاری کشور می باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت www.technidrill.ir مراجعه فرمایید.

۱-حفاری در معادن

به منظور فعالیت های اکتشاف و استخراج معادن از انواع مختلف مته ها و سیستم های حفاری استفاده می گردد که شرح خلاصه ای از آنها در زیر ارائه می گردد:

حفاری اکتشافی: Exploration Drilling

حفاری یکی از رایج ترین شیوه های اکتشاف معادن است که به منظور پیدا کردن مواد معدنی مورد نظر و بررسی کمیت و کیفیت آن در یک معدن استفاده می گردد. به کمک حفاری اکتشافی می توان نمونه های پودری و یا با عملیات مغزه گیری (کور گیری) نمونه های استوانه ای از سنگ معدن را در اعماق مختلف بدست آورده و به مطالعه ساختگاه معدن و مواد معدنی موجود در آن پرداخت.

 انواع مختلف مته های حفاری جهت نمونه گیری های مغزه ای و یا پودری و برای سازندهای مختلف با سختی های مربوطه طراحی و ساخته می شوند که انتخاب نوع و جنس مناسب مته اولین قدم در راه عملیات اکتشاف دقیق و مقرون به صرفه می باشد. انتخاب نوع مته و سیستم حفاری اکتشافی بستگی به ساختار خاک یا سنگ معدن، نوع نمونه مورد نیاز، دقت و خلوص نمونه مورد نیاز و عمق مورد نظر جهت عملیات نمونه برداری، نوع ماشین حفاری، سرعت چرخش دستگاه و گل حفاری استفاده شده  دارد. معمولاً نمونه برداری در سنگ های نرم تر، عمق های کم تر و در مواقع نیاز به دقت های پایین تر امکان استفاده از سیستم ها و مته های ساده تر و کم هزینه تر و رسیدن به سرعت بالاتر حفاری را فراهم می کند و برعکس برای حفاری در سنگ های سخت تر، نیاز به نمونه های دقیق تر و نمونه برداری از اعماق بیشتر مستلزم استفاده از سیستم ها و مته های پرهزینه تر بوده و سرعت حفاری در این شرایط کمتر خواهد بود.

از آنجا که مته های حفاری قطعات مصرفی پرهزینه ای می باشند انتخاب مته ای با طراحی و جنس مناسب برای سازند موجود که ضمن هزینه مناسب از سرعت حفاری و طول عمر خوبی نیز برخوردار باشد می تواند هزینه های عملیات حفاری را به مقدار قابل توجهی کاهش دهد.

همچنین استفاده از رادهای حفاری با کیفیت که شامل جنس فولاد خوب و نیز کیفیت رزوه ها می باشد، می تواند هزینه های حفاری را به مقدار قابل توجهی کاهش دهد. زیرا استفاده از راد های بی کیفیت علاوه بر استهلاک بالای راد و طول عمر کم آن، می تواند باعث شکست راد و گیر کردن مجموعه رادها و کوربارل در گمانه شود که خسارت های سنگینی را به شرکت حفار وارد می آورد.

حفاری ضربه ای به شیوه Reverse Circulation یا (RC)

 در این شیوه  حفاری اکتشافی از یک چکش درون چاهی مخصوص (Down The Hole Hammer) به همراه لوله های خارجی  و داخلی جهت برداشت نمونه های پودری با خلوص بالا استفاده می گردد. بیشتر بدانید

Reverse Circulation

مغزه گیری با مته های الماسی (Core Drilling)

 در این شیوه حفاری اکتشافی به کمک مته های استوانه ای الماسه (یا جنس های دیگر) مغزه گیری در سنگ معدن انجام می شود. بیشتر بدانید

Core Bits

مغزه گیری با مته های الماسه به شیوه وایرلاین (Wireline Core Drilling)

در  مغزه گیری به شیوه وایرلاین عملیات حفاری مانند مغزه گیری معمولی انجام می گردد و پس از حفاری به منظور خارج کردن مغزه از داخل کربارل، از سیستم وایرلاین استفاده می گردد که بدون نیاز به خارج کردن رادهای حفاری، مغزه را به همراه  لوله درونی (اینرتیوب) از درون گمانه بالا می آورند.Wireline-Ezy Latch

Wireline-Ezy Latch-Exploded

حفاری استخراجی: Production Drilling – Blast Hole Drilling

 در حفاری استخراجی هدف از حفر چاله یا گمانه نمونه برداری نبوده و جهت انجام عملیات آتشباری یا انفجار سنگ معدن استفاده می شود. مته ها و شیوه های متنوعی جهت حفاری چاله انفجار یا Blast Hole وجود دارد که انتخاب آنها بستگی مستقیم به جنس و سختی سنگ معدن، عمق و قطر چاله مورد نیاز دارد.

انجام حفاری استخراجی به دو شیوه اصلی چرخشی و یا ضربه ای انجام می گردد که در هر نوع آن مته های خاصی مورد استفاده قرار می گیرند.

حفاری ضربه ای با چکش درون گمانه (DTH)

در این شیوه که برای حفر گمانه های بالاتر از ۴ اینچ استفاده می گردد از چکش و سرمته های DTH در انتهای راد حفاری استفاده شده و چکش ضربه را مستقیما به زمین وارد می کند.

مته های مخروطی یا کاج دار (Tricone)

از شیوه های حفاری روتاری برای حفر گمانه های بزرگتر از ۶ اینچ و بدون استفاده از ضربه (چکش) استفاده می شود

 مته های مخروطی یا کاج دار که متداول ترین آنها نوع سه مخروطه می باشد (Tricone) به منظور نفوذ در سنگ های معدن نرم و یا سخت طراحی شده اند و جزو پرکاربرد ترین مته های حفاری به شیوه چرخشی می باشند.Tricone

مته های تیغه ثابت PDC (الماس مصنوعی) (Polycrystalline Diamond Compact)

 مته های PDC  دارای تیغه هایی از جنس الماس مصنوعی بوده و مناسب حفاری در سخت ترین سنگ های معادن می باشند. این سرمته ها دارای اجزاء متحرک و یاتاقان نمی باشند و آسیب پذیری کمتری دارندPDC

۲-حفاری ژئوتکنیک

حفاری عملیات ژئوتکنیک نیز یک نوع حفاری اکتشافی است که جهت مطالعه جنس و ساختار زمین، عمق سنگ بستر و مقاومت خاک استفاده می شود. به این منظور نیز بسته به احتیاج از هردو شیوه نمونه گیری پودری و مغزه گیری استفاده می شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت www.technidrill.ir مراجعه فرمایید.

برای دریافت بروشور مته ها و رادهای حفاری چرخ پارسی روی لینک زیر کلیک نمایید:

  بروشور مته هاي حفاري
برای دانلود لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت www.technidrill.ir مراجعه فرمایید.

dth ژیوتکنیک