ماشین آلات حفاری و معدنی

چکش ها و سرمته های DTH ،RC و HDD

mincon-logo

چکش ها و سرمته های مینکون

مینکون یکی از برترین برندهای سازنده تجهیزات و ابزار حفاری DTH و RC در جهان است که از سال ۱۹۷۷ و در کشور ایرلند پایه گذاری شده است. کارخانجات تولیدی مینکون هم اکنون در ایرلند، استرالیا، ایالات متحده آمریکا و کانادا انواع چکش ها و سرمته های DTH، حفاری افقی جهت دار (HDD)، حفاری اکتشافی پودری (RC) و سرمته های روتاری (Tricone) را تولید کرده و در سراسر جهان توزیع می کند.

شرکت چرخ پارسی به عنوان نماینده رسمی مینکون (Mincon) در ایران کلیه محصولات این شرکت را شامل موارد زیر ارائه می دهد:

۱- انواع چکش های DTH (از سایز ۳ تا ۱۲ اینچ)

۲- انواع سرمته های DTH (از ۳ تا ۱۸ اینچ)

۳- انواع چکش ها و سرمته های حفاری اکتشافی RC (نمونه گیری پودری) از قطر گمانه ۳/۴ ۴ تا ۶ اینچ

۴- تجهیزات حفاری افقی جهت دار (HDD) تا سایز ۱۴ اینچ

 

چکش ها و سرمته های DTH

یکی از متداول ترین کاربردهای شیوه حفاری DTH در سایزهای پایین استفاده در بخش ساختمان جهت عملیات نیلینگ و انکراژ (در پایدار سازی دیواره ها) و همچنین بهسازی مقاومت خاک توسط شیوه های میکروپایل یا ریز شمع می باشد.

همچنین به منظور حفاری چال هایی با قطر بالای ۳ اینچ تا حدود ۸ اینچ جهت انفجار و استخراج معادن بزرگ   (آهن، مس، سرب، روی و …) و یا برش در معادن سنگ های ساختمانی، بهترین شیوه استفاده از چکش های درون چاهی (Down The Hole Hammer) می باشد که ضربه چکش را مستقیما به سرمته و سپس به زمین وارد می کند. از شیوه حفاری DTH برای حفر چاه در سخت ترین سنگ ها و یا زمین های خورد شده می توان استفاده نمود.

DTH Range

چکش ها و سرمته های RC

حفاری اکتشافی پودری (Reverse Circulation) یکی دیگر از شیوه های اکتشاف معادن می باشد که به علت سرعت بالا و هزینه پایین تر آن نسبت به حفاری مغزه گیری در بسیاری موارد می تواند هزینه های کار اکتشاف را کاهش داده و به عنوان شیوه مکمل مغزه گیری مورد استفاده قرار گیرد.

در این شیوه نمونه ها توسط چکش RC و به صورت پودر و توسط لوله های حفاری دوجداره از گمانه خارج می شوند تا از دقت کافی جهت شناسایی مواد معدنی برخوردار باشند. این شیوه در سال ۱۹۷۰ در استرالیا ابداع شده و هم اکنون نیز اکثر حفارهای اکتشافی این کشور به شیوه RC انجام می شود.

RC MR Range

RC table

حفاری افقی جهت دار (Horizontal Directional Drilling)

عبور کابل ها یا لوله های تاسیسات شهری و خارج شهری از زیر ساختمان ها، خیابان ها، رودخانه ها، یا موانع دیگر یکی از معضلات پیمانکاران در حین اجرای آنها است که نیاز به حفاری ترانشه های طویل، تخریب بنا ها وبستن راه های ارتباطی داشته و هزینه های اجرا را بسیار بالا می برد.

استفاده از سیستم های حفاری افقی جهت دار (HDD) که قابلیت کنترل حهت گمانه را در حین حفاری دارند بهترین راه حل جهت عبور کابل ها و لوله ها از زیر موانع با کمترین هزینه، زمان و بدون تخریب می باشد.

HDD

منظور از سرمته DTH